Heterojen pvc zemin kaplama malzemeleri çok katmanlıdır.

beefloor-pvc-kaplamaAşınma Katmanı: Heterojen pvc zemin kaplama malzemenin en üst tabakasını oluşturan saf PVC bölümüdür. Aşınma tabakası 0.15 mm’den başlayarak ,80 mm kalınlığa kadar ulaşır. Bu katmanın kalınlığı malzemenin konut tipi mi yoksa ticari tip mi olduğunu belirler. Konut tipi malzemeler 0.15 mm’den 0.40 mm arasında film (aşınma tabakasına) sahipken, ticari tip malzemeler 0.55 mm den başlayarak 0,80 mm kalınlığa kadar çıkabilirler. Bu anlamda tavsiye edebileceğimiz aşınma tabakası kalınlığı 0.70 mm’dir.

Desen Kağıdı: desen kağıdı malzemenin görselini belirleyen katmandır. Örneğin ahşap görünüm desen kağıdı ile verilir.
Cam yünü Elyafı: cam yünü elyafı, malzemenin sıcak ve soğuk havalara karşı boyutsal olarak stabil kalmasını sağlayan katmandır. Piyasada pek çok heterojen malzeme varken, bunların çoğunda cam yünü elyafı yoktur. Bu nedenle malzemenin uygulaması ve kullanımı sırasında farklı problemlerle karşılaşılabilir.
Köpük Taban: malzemenin tabanını oluşturan ve malzemenin kalınlığını belirleyen katmandır. Pvc ve doğal malzemelerin karışımından oluşturulur. Örneğin malzeme 2.00 mm ise, köpük taban yaklaşık 1.00 mm dir. Malzeme 6.5 mm kalınlığında ise, bunun 5.00 mm’i tabandır.
Pvc zemin kaplama malzemelerinin renk ve görsel anlamda en zengin çeşidi heterojen gruptadır. Hemen hemen arzu edilen her desen (Ahşap, taş, granit, mermer, deri) heterojen malzemelerde yer alır